Co robić?

Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik po atrakcjach naszego regionu. Gdzie iść? Którędy? Ile to trwa? Które miejsca są przyjazne dzieciom? Jak zaplanować pobyt w Stołowych? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź właśnie tutaj. Proponujemy Wam kilka atrakcji w naszych budynkach oraz kilka ciekawych wycieczek pieszych lub samochodowych.

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej, i wypełnia północno-zachodnią część Ziemi Kłodzkiej. Góry Stołowe zamykają od północnego- zachodu Kotlinę Kłodzką, ciągnąc się na długości 17 km w kierunku południowo- wschodnim: od granicy polsko- czeskiej po przełomową dolinę Bystrzycy Dusznickiej w okolicy Polanicy Zdroju.
Park Narodowy Gór Stołowych o powierzchni 6340 ha obejmuje wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno- zachodnią część Wzgórz Lewińskich. Na północnym zachodzie Park sąsiaduje z czeskim parkiem krajobrazowym CHKO Broumovsko.

Od południa i północnego- wschodu obszar Parku wyznacza linia ściany lasu biegnąca u podnóży Gór Stołowych i północno- zachodniego fragmentu Wzgórz Lewińskich. Ma on kształt trójkąta, który wyznacza granica państwa i prowadzące od niej międzynarodowe szlaki komunikacyjne: droga E 67 i droga nr 388, zbiegające się w Polanicy Zdroju.

Park Narodowy Gór Stołowych przecina niezwykle malownicza, o każdej porze roku, Szosa Stu Zakrętów. Droga ta stanowi główną arterię komunikacyjną Parku. Przełamując się przez Góry Stołowe łączy leżące po przeciwnych stronach masywu miasta: Kudowę Zdrój i Radków. Park Narodowy Gór Stołowych zajmuje obszar ok. 63 km2 wierzchowinowej ich partii z najwyższymi wzniesieniami ; Szczeliniec Wielki (919 m npm) i Skalniak (915 m npm). W otulinie Parku znajdują się popularne uzdrowiska : Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój.
(źródło: PNGS)

pozostańmy w kontakcie

jeśli chcecie uzyskać więcej informacji odnośnie obiektu Schronisko PTTK Pasterka albo dokonać rezerwacji, skontaktujcie się z nami mailowo.